2024.03.13 godz. 21:48 Jelenia Głowa, Dolnośląskie

Czy jedno z dzieci moze zabrac samochod zmarlego rodzica lub przepisac je na siebie bez niczyjej zgody i wywiezc samochod za granice ?

Wyjaśnienie sytuacji

Po smierci mamy brat zabral jej samochod i wyjechal nim za granice . Twierdzi ze zapisano go na niego ale nie ma na to zadnych dokumentow . Brat takze nie dal dostepu do majatku jaki sie znajdowal w domu w chwili smierci. Czy nie ma zadnych konsekwencji takiego postepowania? Czy ja jako drugie dziecko nie mam prawa do zadania polowy z wartosci samochodu? Brat twierdzi tez ze zrzekl sie zachowku ze wzgledu na dlugi. Pozdrawiam Natasza

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Mar 2024 14:33

Konieczne będzie postępowanie spadkowe po zmarłej (stwierdzenie nabycia spadku). Wcześniej doradzam sporządzenie spisu inwetarza spadkowego i ewentualnie złożenie wniosku o zabezpieczenie spadku, tak aby brat nie mógł jednostronnie nim rozporządzać. Jeśli potrzebuje Pan (i) pełnomocnika w tych sprawach, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)