2023.09.04 godz. 04:46 Uniejów, Łódzkie

Zatarcie Skazania

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jeśli chodzi o zatarcie wyroku ograniczenia wolności mogę wnioskować po 3 latach od odbycia/darowania kary czy istnieje możliwość szybciej?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Arkadiusz Stelmach

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Wrz 2023 10:51

Zgodnie art. 107 § 4 kk W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Nie ma możliwości skrócenia tego okresu. Po jego upływie zatarcie następuje z mocy prawa, tzn. bez konieczności składania wniosku. W praktyce jednak dobrze się upewnić czy rzeczywiście tak się stało (np. składając wniosek o zaświadczenie z krk).