2020.10.01 godz. 14:10 Grybów, Małopolskie

Czy jesli dostalam od 3 cioć i 1 wujka po 4 ary pola w darowiznie w formie aktu notaroalnego i zaplacilam podatek oni mogą unieważnienic mi ten akt notarialny

Wyjaśnienie sytuacji

Sytuacja wyglada tak byla dzialla na ktorej znieslismy współwłasność..bylo 5 współwłascicieli i kazdy spisal sie na moja korzysc z 1/5 w tym moja mama u notariusza od kazdego dostalam po 4 ary łącznie 20 ar.Dzien po rozprawie u notariusza stwierdzili ze chca unieważnić ten akt notarialny bo gdy byli przy podpisywaniu nie słuchali co notariusz mowil i dopiero w domu stwierdzili ze nie zgadzaja sie z trescia i sa rzekomo oszukani ( podkreśle ze sa to ludzie uciazliwi ) i moje pytanie brzmi czy oni mogs unieważnienic ten akt w każdej chwili nawet gdy na działce postawie dom garaż itp ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Paź 2020 12:14

"Unieważnić" czynność prawną nie jest łatwo. W pewnych sytuacjach można się powołać na wadę swojego oświadczenia woli ( np. że z powodu jakiej choroby/zaburzeń w trakcie trwania czynności osoba nie wiedziała co robi i nie była w stanie rozpoznać znaczenia swojego działania), ale jeśli osoby te są zdrowe psychicznie, nie były w trakcie tej wizyty u notariusza pod wpływem alkoholu czy innych środków, to na swoją nieświadomość trudno będzie im się powołać. Innymi przyczynami, które mogą uprawniać do uchylenia się o skutków własnego oświadczenia woli są błąd co do czynności wywołany