2022.01.03 godz. 16:53 Poznań, Wielkopolskie

Czy jeśli otrzymałam zwolnienie lekarskie podczas trwania okresu wypowiedzenia kontraktu menadżerskiego, to zleceniodawca może nałożyć na mnie karę finansową?

Wyjaśnienie sytuacji

W kontrakcie menadżerskim mam zapisaną karę umowną za rozwiązanie umowy przed upływem 6 miesięcy, oraz 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Po prawie 4 miesiącach pracy ze względu na zły stan zdrowia złożyłam wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypow. otrzymałam też zwolnienie lekarskie na czas trwania wypowiedzenia, jednak nie wiem czy mogę przedstawić je zleceniodawcy z obawy przed wspomnianą wyżej karą umowną.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2022 16:15

Z tego co Pani pisze, kara umowna jest przewidziana jedynie za rozwiązanie umowy przed upływem 6 miesięcy. Nie można nakładać kary umownej, jeżeli w umowie nie zostały wprost wskazane inne powody do jej nałożenia poza wcześniejszym wypowiedzeniem (na przykład choroba). Pani kontrahent może natomiast próbować dochodzić od Pani odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.