2024.03.27 godz. 15:55 Głuchołazy, Opolskie

Dziedziczenie długów

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jeśli spadkodawca nie pozostawił do odziedziczenia żadnego majątku a jedynie długi to czy ustawowo te długi przejdą na spodkobiorcę jeśli ten nie zrzeknie się spadku ? Sytuacja bez testamentu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 10:38

Rozumiem, że nie zostało złożone oświadczenie o przyjęciu spadku. Zatem zgodnie z art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego, spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Wskazane by było złożenie w sądzie wykazu inwentarza - według określonego wzoru. Można go pobrać np. ze strony https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wzor-wykazu-inwentarza. Powinien też być dostępny w sądzie. Następnie spadkobierca będzie odpowiadał za długi spadkowe tylko do wartości majątku ustalonej w wykazie inwentarza. Skoro wartość majątku jest 0 (zero), to spadkobierca faktycznie nie będzie odpowiadał za długi spadkowe.