2022.04.13 godz. 12:20 Warszawa, Mazowieckie

Czy jeśli w umowie B2B (która tak naprawdę była zwykłym etatem) odszkodowanie za brak konkurencji MUSI BYĆ OKREŚLONE KWOTOWO?

Wyjaśnienie sytuacji

Zawarłam umowę o świadczenie usług reklamowych (prowadzenie social media) z dużym sklepem sportowym online. Nieroztropnie podpisałam zakaz konkurencji na 2 lata, wynagrodzenie faktura 8000 netto (to rynkowa średnia kwota na etacie na takim stanowisku, B2B było tak naprawdę etatem). Zostałam "zwolniona" po 5 miesiącach. W umowie jest zapis, że odszkodowanie za brak konkurencji JEST zawarte w wynagrodzeniu ALE BRAK KWOTY. Nie wiadomo co jest wynagrodzeniem, a co odszkodowaniem. Kara za złamanie zakazu jest nieadekwatna do dostępu do wiedzy, wynagrodzenia i czasu trwania umowy: 500 000zł.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2022 14:14

W Pani przypadku zapis dotyczący odszkodowania za brak konkurencji może zostać uznany za niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Mimo obowiązywania zakazu konkurencji wysokość przysługującego Pani odszkodowania nie została precyzyjnie określona, a to narusza Pani prawa. Odrębną kwestią jest możliwość przekształcenia Pani umowy o świadczenie usług na umowę o pracę - wtedy odszkodowanie wynosi 25% wynagrodzenia otrzymanego przez Panią przed ustaniem stosunku pracy przez okres obowiązywania zakazu konkurencji. Z kolei kara za złamanie zakazu wydaje się rażąco wygórowana.

Zmodyfikowano dnia: 14 Kwi 2022 14:17