2020.08.27 godz. 10:41 Dąbrowa Bolesławiecka, Dolnośląskie

Podatek od nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jeśli w umowie najmu nie ma informacji o obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości, najemca ma obowiązek płacić podatek do gminy? Dokładnie chodzi o to czy wynajmujący może domagać się zaległego niezapłaconego podatku do gminy od najemcy, nawet jeśli wcześniej go nie poinformował w umowie o tym obowiązku.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2020 11:35

Najemca nie ma obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Podatnikiem tego podatku jest zawsze właściciel lub posiadacz samoistny nieruchomości. Najemca nie spełnia tych kryteriów. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby w umowie najmu był zawarty zapis, że najemca jest zobowiązany do zwrotu wynajmującemu zapłaconego podatku od nieruchomości. Jeśli takiego zapisu w umowie nie ma to wynajmujący nie może się domagać od najemy zapłaty podatku od nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)