2023.11.28 godz. 09:33 Łódź, Łódzkie

Czy jeśli zleceniodawca nie odebrał wysłanego przeze mnie wypowiedzenia (zostawiono awizo) mimo to wypowiedzenie jest ważne?

Wyjaśnienie sytuacji

Wysłałam wypowiedzenie na dwa adresy w obu przypadkach zostawiono awizo oraz na trzy adresy mailowe, z żadnego nie dostałam odpowiedzi.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lis 2023 10:08

1. Umowa zlecenia może określać formę wypowiedzenia i rygor jest niezachowania (np. w formie pisemnej pod rygorem nieważności) 2. Jeśli umowa nie określa - stosuje się art. 77 § 2 kodeksu cywilnego - wystarczająca jest forma dokumentowa (czyli np. mail). Dobrze w takich przypadkach wysyłać maile ze zwrotnym potwierdzeniem statusu dostarczenia (DSN). 3. Skuteczność wypowiedzenia zależy od tego, czy wypowiedzenie doszło do adresata w taki sposób, że ten mógł zapoznać się z jego treścią (art 61 § 1 kodeksu cywilnego). Kwestia, że adresat mógł odebrać (adres prawidłowy) jest do dowiedzenia