2020.09.18 godz. 10:36 Krakówka, Małopolskie

Czy jest inny sposob przekazania darowizny dzieciom niż zapis u notariusza? Np. Sądownie.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Rodzice chcieliby mi zapisać 3 działki, i chciałabym zapytać czy jedyna droga jako darowizny będzie zapisaniem u notariusza? Czy istnieje możliwość zapisu w sądzie? Dodam, że działka jest nie obciążona żadnymi zadluzeniami. I również taka sama sytuacja, że rodzice mojego męża chcieliby mu zapisać mieszkanie, które jest tylko zapisane na jego matkę bo ojciec zrzekl się praw (rodzice nie są po rozwodzie i nie mają rozdzielnoaci majatkowej). I też mam pytanie o zapis, czy tylko u notariusza czy również sądowi? Zawsze wydawało mi się, że takie sprawy załatwia się u notariusza. Proszę o pomo

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Wrz 2020 11:21

Umowa darowizny nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Jeśli "zapisanie" ma polegać na przekazaniu tych nieruchomości już teraz, to pozostaje zawarcie umowy darowizny u notariusza, choć pewnie można by jeszcze rozważać umowę dożywocia albo darowiznę np. połączoną ze służebnościami mieszkania na rzecz rodziców. Jesli "zapisanie" ma mieć skutek po śmierci rodziców, to właściciel nieruchomości może sporządzić stosowny testament ( w zwykłej formie pisemnej lub też notarialnie), ale testament może być w każdej chwili przed spadkodawcę odwołany lub zmieniony.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)