2021.08.03 godz. 00:56 Kłobuck, Śląskie

Czy jest możliwe zasiedzenie nieruchomości (działki), która została sprzedana bez aktu notarialnego

Wyjaśnienie sytuacji

10.07.93r babcia z dziadkiem podpisali umowę na podstawie której dzierżawią działkę. Kilka miesięcy później (20.11.93r) dzierżawioną działkę kupili. Oba dokumenty spisane na kartce papieru, bez notariusza. Umowa kupna podpisana ze świadkami, jeden z nich jeszcze żyje. Panie, które sprzedały niestety już nie żyją. Od tego czasu babcia płaci podatek za działkę do gminy, niestety w tytule czasami pisała dzierżawa a czasami podatek. Czy możliwe jest w takiej sytuacji uprawomocnienie tej umowy kupna przez zasiedzenie działki?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Górski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sie 2021 11:38

Dzień dobry, jeśli z tej drugiej nieformalnej umowy wynika, że rzeczywiście strony tej umowy (w tym sprzedawcy) miały zgodny zamiar kupna-sprzedaży, to na pewno jest szansa na udowodnienie, że to posiadanie było samoistne (właścicielskie), a nie zwykłą dzierżawą. Więcej o różnicy pomiędzy posiadaniem samoistnym a zależnym piszemy na blogu: https://zasiedzenie.net/posiadacz-samoistny/ Natomiast potrzebny jest jeszcze okres zasiedzenia, gdyż byłoby to zasiedzenie w złej wierze, a więc musi minąć 30 lat - do 2023 roku. Pozdrawiam, adw. Michał Górski

Zmodyfikowano dnia: 04 Sie 2021 11:39
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)