2023.04.21 godz. 20:39 Warszawa, Mazowieckie

Czy jest możliwość odroczenia wykonania prac spolecznych na okres 6 miesięcy?

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem karę ograniczenia wolności w formie prac społecznych na 1rok - 180h - 30h/miesięcznie 1. Czy oprócz możliwości odroczenia wykonania prac jest możliwość zamiany tej kary na dozór elektroniczny? Wiem ze zamiana na potrącenia z wynagrodzenia odpada ponieważ mam umowę zlecenie wiec nawet gdybym był na ulicy a te „ryzyko” jest krok za mną w związku z bardzo ciężką sytuacje finansowo/rodzinno/psychiczną ogólnie - życiową, to zapewne sąd nie rozpatrzyłby takiego wniosku.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2023 11:46

1. Dozór elektroniczny to forma wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie ograniczenia a zatem nie ma możliwości zamiany. Oczywiście jeśli nei wykona Pan kary ograniczenia sąd może zastosować karę zastępczą pozbawienia wolności odbywaną w izolacji (oczywiście po tym jest szereg możliwości uniknięcia tej kary z astępczej). W opisanym stanie pozostaje jedynie odroczenie i w dalszej kolejności wykonanie kary ograniczenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)