2020.09.07 godz. 17:16 Będzin, Śląskie

Czy jest możliwość zawarcia umowy zobowiazującej kupującego do konieczności odkupienia tej drugiej działki po upływie tych 5 lat?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Chciałbym sprzedać dwie działki, położone jedna za drugą, które dzieli rów meriolacyjny. Jedna z nich ma bezpośredni dostęp do drogi i z nią nie ma problemu. Natomiast z tą drugą jestem związany prawnie przez najbliższe 5 lat. Moje pytanie jest następujące czy jest możliwość zawarcia umowy zobowiazującej kupującego do konieczności odkupienia tej drugiej działki po upływie tych 5 lat

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Adam Kłoszewski

Kąty, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Wrz 2020 14:23

Art. 353(1) k.c. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Jeżeli nabywca jest zainteresowany drugą działką, to owszem, można zawrzeć umowę obligująca do przeniesienia własności po upływie pięciu lat. Jeżeli nie jest nią zainteresowany to nie można go do niczego zmusić. Argumentem negocjacyjnym jest konieczność ustanowienia służebności gruntowej do działki bez dojazdu.