2020.07.29 godz. 13:20 Waliny, Mazowieckie

Czy jest możliwość zmiany umowy darowizny?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące darowizny. Mój tata otrzymał od swoich rodziców w umowie darowizny mieszkanie z jednym warunkiem tj., że jego rodzice mają prawo mieszkania w nim do śmierci. Mój tata ma jeszcze brata, który domaga się połowy majątku, ale od podpisania umowy darowizny minęło już 5 lat, więc teraz pytanie czy brat mojego taty może ubiegać się o majątek ? Oraz czy moja babcia, bo dziadek już nie żyję, może zmienić umowę i podzielić obydwu synów po połowie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sie 2020 15:12

Dzień dobry, przede wszystkim aktualnie od 5 lat właścicielem mieszkania jest Pana ojciec. Pana wujek może po stwierdzeniu nabycia spadku po ojcu (matka żyje) domagać się zapłaty na jego rzecz zachowka - czyli połowy tego co by otrzymał, gdyby nie było darowizny. W przypadku służebności mieszkania powinna ona pomniejszać należny zachowek. Nie ma możliwości odwołania darowizny w sytuacji, gdy obdarowujący nie żyje. Pozdrawiam