2023.11.30 godz. 14:15 Suwałki, Podlaskie

odzyskanie dlugu są umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy, które pożyczyłam obcej osobie, dla której wzięłam dwa kredyty i mam na to dwie umowy podpisane z tą osobą i nic jeszcze nie spłaciła od roku, a trzecia pożyczka w formie gotówki i zwróciła tylko 1/3 długu (tez jest umowa)? Problemem jest to, że osoba jest całkowicie niewypłacalna bo nie pracuje, ma wyrok do odsiadki za niespłacone alimenty. Jest dorosła, ale ma pracujących rodziców. Ta osoba nie posiada nic rzeczowego i mieszka przy rodzinie, która go utrzymuje. Ile mam czasu maksymalnie na złożenie wniosku do sądu o spłatę? Czy jego rodzice bedą zobowiązani do spłaty, jeśli egzekucja komornicza będzie bezskuteczna?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2023 14:42

Dzień dobry, oczywiście należy wystąpić o zwrot pożyczek do sądu. Termin przedawnienia pożyczki od osoby prywatnej wynosi 6 lat. Jednakże należy dodać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. A zatem na przykład jeśli termin spłaty dla pożyczki prywatnej mija 12.04.2021 roku, przedawni się ona dopiero 31.12.2027 roku. Rodzice nie ponoszą odpowiedzialności za długi.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)