2020.02.20 godz. 09:57 Szczecin, Zachodniopomorskie

Czy jest zagrożenie przedawnienia, gdy sprawa trafiła już do sądu i odbyły się 2 rozprawy?

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jest zagrożenie przedawnienia, jeżeli sprawa dotyczy kolizji drogowej? Sprawca nie przyjął mandatu, policja skierowała sprawę do sądu. Obyły się już 2 rozprawy gdzie sprawcę reprezentował pełnomocnik prawny, dostarczając za każdym razem powody do odroczenia. Ewidentna gra na czas.Czy taka sprawa, na takim etapie, może ulec przedawnieniu i sprawca uniknie odpowiedzialności za spowodowane szkody?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2020 12:27

Skoro to była tylko kolizja, a więc sprawa się toczy w oparciu o przepisy dotyczące wykroczeń, to kwestię przedawnienia reguluje art. 45 kodeksu wykroczeń: Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu. Innymi słowy maksymalny okres przedawnienia w tej sytuacji to 3 lata od kolizji, po czym sprawa się przedawni, nawet jeżeli sprawa sądowa nie będzie zakończona.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)