2020.08.06 godz. 15:31 Świebodzin, Lubuskie

Czy jest zgodne z prawem ponowne wydanie tytułu wykonawczego w miejsce utraconego, a sprawa dotyczy roku 2006 i okres przechowywania/zniszczenia akt upłynął.

Wyjaśnienie sytuacji

W lipcu 2020 r. otrzymałem z Sądu rejonowego wniosek wierzyciela dot. ponownego wydania tytułu wykonawczego w miejsce utraconego w postaci nakazu zapłaty, który dotyczy sprawy z roku 2006(!). Z informacji wynika, że pierwotny tytuł wykonawczy został utracony w wyniku pożaru. Moje pytanie: 1. Ile czasu przechowywane są tego typu akta komornicze i po jakim czasie powinny być zniszczone? 2. Czy jeżeli okres przechowywania/zniszczenia akt już upłynął (niezależnie od zniszczenia akt przez pożar w 2019), można uznać sprawę za "niebyłą?" "przedawnioną?" Proszę o wyjaśnienie w tej sprawie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Sie 2020 17:55

jest to zgodne z prawem wydanie ponownie tytułu wykonawczego w miejsce utraconego. Orzeczenie wydane przez Sąd przedawnia się po 10 latach (według nowelizacji z 2018 roku po 6 latach), oczywiście jeżeli nie było prowadzone postępowanie egzekucyjne. Jeżeli od 2006 roku było prowadzone postępowanie egzekucyjne, to orzeczenie nie przedawniło się. Akta komornicze spraw, które zostały zakończone powinny być przechowywane przez okres 5, 10, 12 lat w zależności od sprawy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie przechowywania i niszczenia akt spraw komo

Zmodyfikowano dnia: 06 Sie 2020 17:56
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)