2021.05.27 godz. 09:44 Puck, Pomorskie

Czy jesteśmy też prawnie właścicielami mieszkania?

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkanie w którym mieszkamy jest teściów. Oni w nim nie mieszkają od 13 lat. My z mężem mieszkamy w tym mieszkaniu od 13 lat. Czy jesteśmy też prawnie właścicielami mieszkania? Czy musimy iść z tym do notariusza żeby prawnie na nas przepisali? Czy jesteśmy włąścicielami przez zasiedzenie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2021 10:44

W celu nabycia nieruchomości przez zasiedzenie trzeba je posiadać jako posiadacz samoistny przez 20 lub 30 lat w zależności od tego czy posiadanie jest w złej czy dobrej wierze. W Pani przypadku należy zastosować okres 30 lat ponieważ wiecie Państwo, że mieszkanie nie jest wasze, a to jest wyznacznik posiadania w złej wierze. Także nie jesteście Państwo właścicielami mieszkania. Właścicielami możecie zostać tylko gdy teściowe u notariusza przekażą własność mieszkania np. w drodze darowizny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)