2022.10.05 godz. 18:35 Wrocław, Dolnośląskie

Czy jeżeli będę robił takie coś to czy za to grozi jakaś odpowiedzialność karna czy jest to legalne?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam taki pomysł na biznes że chciałem wystawić ogłoszenie na olxie i na innych portalach, rozpromować je i dać tytuł ,,Chcesz mieć pieniądze? Zrób wpłatę 200 albo 300zł a powiem Ci jak mieć dużo pieniędzy." I jeżeli ktoś wpłaci to mu odpisać zrób tak samo jak ja. I teraz pytanie czy to nie jest jakieś oszustwo i czy takie coś jest legalne według polskiego prawa? Według mnie to nie jest oszustwo bo przecież napisałem prawdę. Proszę o pomoc. A jeżeli to jest nielagalne to czy da się to jakoś przerobić żeby było legalne? A jak jest legalne to rozliczać to jako działalność nierejestrowana?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2022 18:51

Dzień dobry. Zachowanie, które Pan opisuje idealnie wpisuje się w treść art. 286 Kodeksu Karnego "§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." 1. Osiąga Pan korzyść majątkową. 2. Występuje niekorzystne rozporządzenia majątkiem drugiej osoby. 3. Występuje wprowadzenie w błąd (nie ma znaczenia, że napisał Pan prawdę). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)