2020.06.30 godz. 15:18 Żyrardów, Mazowieckie

Zaświadczenie o niekaralności

Wyjaśnienie sytuacji

Czy jeżeli jako nastolatka dostałam kuratora za demoralizację (niechodzenie do szq) i przemoc - miałam 14 lat, rozprawa była jak miałam 15. Od tamtej pory nigdy nie użyłam przemocy i dostałam nauczanie indywidualne. W każdym razie pytanie brzmi - Czy po ukończeniu 18 lat gdy potrzebuje zaświadczenia o niekaralności do pracy to je otrzymam? Czy po 18 przestępstwa nie największego stopnia (nikogo nie zabiłam i nie okradłam) się kasują?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Konrad Jankowski

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lip 2020 00:11

Krajowy Rejestr Karny (KRK) - to instytucja, której zadaniem jest prowadzenie stale aktualizowanej bazy danych dotyczącej karanych osób i podmiotów zbiorowych. Powołana została na podstawie ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym(Dz. U. Nr 50, poz. 580 ze zm.). Instytucja ta zastąpiła wcześniej działający Centralny Rejestr Skazanych (CRS). Dzięki KRK w toku postępowań prowadzonych wobec różnych osób odpowiadających na podstawie Kodeksu karnego, a także nieletnich, można z łatwością ustalić, czy sprawca dopuścił się przestępstwa po raz pierwszy, czy ma już przeszłość kryminalną. Zgodnie z art. 1 ust. w Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się dane o osobach: prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii, prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej, wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu, poszukiwanych listem gończym, tymczasowo aresztowanych, nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 7% uznało tę odpowiedź za pomocną (27 głosów)