2022.03.01 godz. 12:01 Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Czy już powinnam szukać adwokata? Co powinnam teraz zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Padłam ofiarą gwałtu. Zgłosiłam przestępstwo na policji. Śledztwo zostało wszczęte. Nie do końca rozumiem swoje prawa i nie wiem czy mogę pytać policję na jakim etapie jest śledztwo, czy mogą mi udzielać takich informacji. Czy powinnam juz znaleźć adwokata czy poczekać aż powiadomią mnie o terminie rozprawy.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Mar 2022 16:38

Dzień dobry, może Pani pytać i może Pani wnosić o dostęp do akt sprawy, a także wnosić o dopuszczenie do udziału w czynnościach takich jak przesłuchania. Z uwagi na rodzaj przestępstwa może faktycznie dobrze byłoby żeby ustanowiła Pani profesjonalnego pełnomocnika żeby nie przeżywać traumy na nowo przez bezpośredni kontakt z materiałami ze sprawy czy też ze względu na wsparcie w kolejnych podejmowanych działaniach w sprawie. Oczywiście, to wyłącznie Pani decyzja.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)