2019.12.14 godz. 15:45 Zalesie Górne, Mazowieckie

Czy już teraz mogę powoływać się na proponowane zmiany w ustawie o ochronie przyrody, zmiany zmuszające sąsiadów do wycinki drzew zagrażających mojej budowli?

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że dach mojego domu posiada jeszcze pokrycie dachowe eternitem azbestowym. Drzewa sąsiada, których korony są w połowie nad moim dachem, podczas wiatrów 'omiatają' jego powierzchnię uwalniają do atmosfery kancerogenny azbest. Poza tym, nie mogę dokonać wymiany eternitu z uwagi na to, że tę okazję chcę wykorzystać do podniesienia dachu celem zaadaptowania jego powierzchni pod cele użytkowe. Usunięcie dużej ilości gałęzi mogłoby zakłócić stabilność drzew stwarzając większe niebezpieczeństwo ich przewrócenia czy złamania.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Joanna Świderska

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2019 20:15

Dzień dobry, projekt nowelizacji ustawy znajduje się dopiero na etapie posiedzeń komisji i podkomisji, niestety nie można się na niego aktualnie powoływać. Informuję, że istnieje możliwość skierowania powództwa przeciwko właścicielowi nieruchomości, na której posadowione jest drzewo, o nakazanie przycięcia drzewa.