2023.10.30 godz. 14:56 Częstochowa, Śląskie

Czy kara nagany jest wiążąca (zachowanie terminów) ?

Wyjaśnienie sytuacji

Pracownik w dniu 28.09.2023 dopuścił się działania które naruszyły organizacje i bezpieczeństwo pracy. Został wysłuchany 29.09.2023. Podjąłem decyzje o zastosowaniu kary nagany, dział kadr przygotował pismo dot. zaw. o nałożeniu kary. Pracownik od 30.09 do 10.10.2023 (11 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim, w dniach 11-15.10 na urlopie wypoczynkowym (urlop zaakceptowany w sierpniu). W dniu 19.10 pracownik otrzymał dokument zawiadomienia o nałożeniu kary nagany. Przyniósł odwołanie od kary z tytułu niedotrzymania terminu 14 dni na wręczenie kary. Czy zwolnienie lekarskie nie przedłuża terminu wręczenia o te 11 dni ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Paź 2023 15:16

Dzień dobry, w takim wypadku należało po wysłuchaniu pracownika skierować pismo o nałożeniu kary do pracownika listem poleconym. Przepis art. 109 § 3 Kodeksu pracy przedłuża bieg dwutygodniowego terminu na czas nieobecności w zakładzie pracy, ale tylko w odniesieniu do czynności wysłuchania pracownika. Po wysłuchaniu należy już w terminie ustawowym zawiadomić pracownika o nałożeniu kary porządkowej. Sąd Najwyższy w wyr. z 29.6.2000 r. (I PKN 716/99) uznał, że odmowa przyjęcia pisma, o którym pracownik wie, że zawiera informację o ukaraniu, jest równoznaczna z zawiadomieniem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)