2022.10.24 godz. 08:42 Warszawa, Mazowieckie

Czy konieczna jest odpowiedź na pismo dot.testamentu, w którym mnie nie uwzględniono, oraz ponoszenie kosztów wyciągania odpisów

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałam pismo ws.testamentu dziadka, jednoznacznie wskazuję w nim, że nie będę spadkobierczynią spadku, tylko jego syn odziedziczy wszystko. Wnioskodawca wnioskuje o udostępnienie odpisów aktu małżeństwa moich rodziców oraz odpisów zupełnych aktów urodzenia mojego i mojego brata. Ewentualnie - zobowiązanie wnioskodawcy do złożenia opisanych wyżej aktów stanu cywilnego, z uwagi na brak możliwości samodzielnego pozyskania tych dokumentów. Jednoczenie wzywają mnie do złożenia odpowiedzi na wniosek wraz z 3 odpisami, czy musze odpowiadać na pismo? Czy koniecznym jest pobieranie aktów?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lis 2022 10:31

Skoro jest Pani uczestnikiem postępowania spadkowego, jest Pani w gronie spadkobierców ustawowych. W odpowiedzi na pozew może Pani ustosunkować się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu - czy kwestionuje Pani ważność testamentu. Co do aktów stanu cywilnego, to po stronie wnioskodawcy leży obowiązek ich uzyskania. Warto rónież dodać, że być może będzie Pani miała prawo do zachowku po zmarłym. W razie pytań zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl