2024.05.21 godz. 09:37 Miłosław, Wielkopolskie

Czy kupując mieszkanie komunalne od Gminy moge po załatwieniu wszystkich spraw formalnych zapisać synowi

Wyjaśnienie sytuacji

Mama ma 78 lat,mieszka z bratem w mieszkaniu komunalnym ona jest głównym najemcom. Ma możliwość kupna tego mieszkania za niewielkie pieniądze,to brat na to wyłoży dokładnie 18000 GMINA proponuję by brat sam na siebie je kupił za 80000 tłumacząc że my jako rodzeństwo będziemy chcieli od niego spłaty. Nie ma możliwości wyłożenia 80000,dlatego uważamy ze powinna kupić mieszkanie mama po czym zapisać tylko jemu. Ile musi minąć czasu by mogła zrobic przepis na brata? I czy w tej sytuacji jeśli mieszkanie będzie na mamę czy rodzeństwo musi się zrzec jeśli nikt już z nią nie mieszka.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Maj 2024 13:37

W tytule jest mowa o Synu, a w treści nie. Trudno ustalić czy ma to znaczenie dla pytania. Na początku jest mowa, że Mama mieszka z Bratem, a na końcu, że nikt z nią nie mieszka. Trudno stwierdzić jakie są fakty. Czy chodzi o zrzeczenie się dziedziczenia?   Jeżeli Brat przekaże Mamie pieniądze na wykup, to będzie to pożyczka albo darowizna. Należy to zgłosić do urzędu skarbowego. Trzeba zobaczyć projekt umowy sprzedaży, czy nie ma tam jakichś ograniczeń w zakresie zbycia mieszkania. Jeżeli nie ma, to można od razu przekazać mieszkanie Bratu - np. w darowiźnie. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)