2023.10.11 godz. 20:26 Puck, Pomorskie

Czy legalne jest zabranie całej pensji (4200zł) pracownikowi za uszkodzenie firmowego samochodu, co mam zrobić w takiej sytuacji?

Wyjaśnienie sytuacji

Miesiąc temu uszkodziłem lekko firmowy samochód (przetarcie i rysy na bocznej stronie drzwi), straty wyceniono na 5000zł i zabrali mi całą wypłatę, czy to jest zgodne z prawem nawet jeśli samochód był na pewno na takie przypadki ubezpieczony?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Paź 2023 16:03

Dzień dobry, Pan jako pracownik, który wyrządził pracodawcy szkodę wskutek nieumyślnego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, ponosi odpowiedzialność w ograniczonej wysokości. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Odpowiedzialność za mienie powierzone kształtuje się inaczej - wg umowy. Odnośnie zabrania wypłaty proszę zwrócić uwagę, że istnieje tzw. kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń.