2020.07.17 godz. 10:57 Opole, Opolskie

Czy majątek osobisty współmałżonka się dziedziczy?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry mąż przed ślubem zakupił dom z działką ok. 0,21 ara. Jesteśmy już 11 lat po ślubie. Mamy jedno dziecko. Zastanawiam się czy własność męża w postaci domu z działką mogę odziedziczyć w spadku po jego śmierci czy to będzie tylko własność naszego syna. Czy rodzice i rodzeństwo męża mają lub będą mieli jakiekolwiek prawa do jego własności osobistej? Czy może jest jakaś możliwość, aby jego własność została także moją i nie będę musiała martwić się o swoją przyszłość. Dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lip 2020 11:51

Dzień dobry, w przypadku śmierci męża spadkobiercami będzie Pani oraz dziecko po połowie. Fakt, że nieruchomość wchodzi w skład majątku osobistego męża nie ma znaczenia wobec tego, że będzie ona wchodziła również w skład spadku po mężu, tj. będzie Pani dziedziczyć także w tej części. Rodzice i rodzeństwo męża mogliby potencjalnie dziedziczyć w odpowiedniej kolejności gdybyście Państwo odrzucili spadek albo w przypadku testamentu na ich rzecz. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)