2023.01.02 godz. 14:06 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy majątkiem spadkowym dziedziczonym jest wyposażenie mieszkania ?

Wyjaśnienie sytuacji

Matka umarła. Zostało wyposażenie mieszkania którego nikt nie chce. Jest ono problemem ponieważ utylizacja jest zbyt droga a PKP do którego należy nieruchomość domaga się uprzątnięcia. Czy w takiej sytuacji mona odrzucić spadek w czyli tego wyposażenia jako majątku (matka nic więcej nie miała, ani kont bankowych, ani samochodu,) utylizacja tych rzeczy generuje wielki koszt i prace. Czy gdy rodzina nie opróżni domu to czy tym kosztem PKP możne chcieć obciążać dzieci i wnuki? Czy zatem droga na odrzucenie spadku w całości będzie prawidłową drogą? i kogo trzeba zrzekać? Córki, wnuki, prawnuki?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Przemysław Plewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Sty 2023 13:16

Wszystkie rzeczy, które należały do matki wchodzą w masę spadkową - w tym i wyposażenie mieszkania. Jeżeli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek to spadkobiercą staje się gmina. Proszę tylko pamiętać o kolejności dziedziczenia i odrzucania spadku w tym i przez dzieci (tutaj trzeba najpierw zrobić oddzielne postępowanie przed sądem rodzinnym o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku). Proszę pilnować terminów na odrzucenie spadku!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)