2023.12.06 godz. 09:58 Rybnik, Śląskie

Czy mam jakiekolwiek szanse obronić się w sądzie, jeśli zostanę pozwana za zniesławienie?

Wyjaśnienie sytuacji

Zrezygnowałam z funkcji Przewodniczącej Rady Dzielnicy, niestety w piśmie informującym, podając powód rezygnacji opisałam zachowanie Przewodniczącego Zarządu, przez którego zrezygnowałam: cytuję "pojawianie się na spotkaniach w stanie wskazującym, co zostało zgłoszone przez gości uczestniczących w posiedzeniach;". Pismo było udostępnione na publicznym fb rady, kopiowane do 2 artykułów w prasie, aktualnie jest wszędzie usunięte. Żałuję publikacji takiej treści, ponieważ informacja o stanie wskazującym faktycznie jest tylko przekazem mieszkańca. Przewodniczący grozi mi sądem, czy mam szanse?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Gru 2023 13:50

Dzień dobry, w przypadku oskarżenia o zniesławienie ma Pani szansę na uniewinnienie, jeśli ta zarzucana nietrzeźwość jest prawdziwa, tj. zgodnie z art. 213 § 2 k.k. Ta kwestia jest zasadnicza, ale też są jeszcze dodatkowe takie jak kto upubliczniał owe pismo, kto miał do niego dostęp itp. okoliczności. Odrębnym tokiem mogłoby się też toczyć powództwo cywilne o naruszenie dóbr osobistych. Także ma Pani szanse, ale wynik ewentualnego postępowania zależy od szczegółów sprawy. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)