2024.08.26 godz. 10:13 Zgorzelec, Dolnośląskie

Czy mam jeszcze czas na odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Moje dziecko w pierwszej linii dziedziczy długi swojego ojca złożyłam wniosek do sądu cywilnego o odrzucenie spadku, dostałam termin za dwa miesiące,przy czym sąd żąda zgodę od sądu rodzinnego ale tam składa się wniosek do 6 miesięcy po śmierci Ojca i rozpatrują wniosek do 6 miesięcy czy nie jest za późno na ten wniosek i co zrobić jak nie zdążę dać zgodę od sądu rodzinnego

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Paulina Wojtkowska

Śrem, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Wrz 2024 21:21

Dzień dobry, do zachowania 6-miesięcznego terminu wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu (np. rodzinnego), to bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego przed sądem rodzinnym.