2024.04.02 godz. 11:02 Kutno, Łódzkie

Czy mam płacić sąsiadom odszkodowanie?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, po nieumyślnym spaleniu tuj sąsiadów, dokonałam zakupu nowych 14 tuj w wysokości 200 cm( w granicy działki tuje powinny byc nie wieksze jak 2,2), te tuje zostały również wsadzone. Sąsiedzi wystosowali pismo, ze tuje powinny byc większe (5-6 m) i okazalsze (bardziej rozłozyste) i wycenili swoje szkody na 18 200 zł. Czy powinnam zapłacić im takie odszkodowanie? Mimo ze w moim mniemaniu dokonałam już zadośćuczynienia wykopując spalone i zasadzając nowe?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 10:21

Dzień dobry. W pierwszej kolejności należało uzgodnić z sąsiadami (najlepiej na piśmie) sposób odszkodowania. Skoro dokonała Pani naprawienia szkody, to może uda się porozumieć z sąsiadami. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, to proponuję wystąpić na piśmie (z potwierdzeniem odbioru) do sąsiadów, aby określili swoje żądania, udowodnili wysokość szkody z uwzględnieniem wykonanej naprawy przez Panią. Jeżeli sprawy nie uda się zakończyć polubownie, to na potrzeby ewentualnego procesu, dobrze by było zabezpieczyć zdjęcia roślin sprzed spalenia, oraz stan obecny.