2024.04.02 godz. 21:40 Kraków, Małopolskie

Czy mam podstawę by napisać odwołanie od udzielonej nagany z wpisem do akt.

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem pracownikiem w Spółce Jawnej. Dziś od jednego z dwóch współwłaścicieli otrzymałam pisemną naganę z wpisem do akt. Pracuję w firmie od września ubiegłego roku. Zaraz po objęciu stanowiska, poprzedniczka przekazała mi, że nie odbieramy listów poleconych z Sądu z Gliwic i Katowic. Zastosowałam się do tego i nie odbierałam.Dziś przyszło takie pismo z sądu z Gliwic. Po skonsultowaniu z współwłaścicielem, odebrałam to pismo. Gdy przyszedł do pracy drugi współwłaściciel, udzielił mi pisemnej nagany z wpisem do akt za niedostosowanie się do ustalonej zasady. Czy mam podstawę by się odwołać?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Kwi 2024 21:25

Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy, pracodawca powinien zawiadomić Pana na piśmie o karze, o rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, o dacie tego naruszenia oraz poinformować o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. W ciągu 7 dni od zawiadomienia może Pan wnieść sprzeciw i wskazać jakie przepisy prawa pracodawca naruszył. Dobrze mieć jakiś dowód na potwierdzenie konsultacji ze współwłaścicielem. Jeżeli pracodawca odrzuci sprzeciw, to może Pan wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej kary. Z wyrazami szacunku