2021.08.21 godz. 10:08 Sochaczew, Mazowieckie

Czy mam prawo do domu który, jest przepisany na męża a wspólnie po ślubie go rozbudowujemy?

Wyjaśnienie sytuacji

Właścicielami działki i domu jest mąż, i teście. Teraz wspólnie go rozbudowujemy jestemy 10 lat po ślubie. Czy w razie np śmierci męża będą mogli mnie z tego domu wyrzucić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 14:47

Szanowna Pani, w przypadku śmierci Pani męża należy Pani do kręgu spadkobierców ustawowych. W przypadku gdyby maż sporządził testament w którym nie zostałaby Pani powołana do spadku może Pani dochodzić wypłaty zachowku który dla osoby pełnoletniej i zdrowej wynosi 1/2 wartości części spadku który otrzymałaby Pani ustawowo. Pani sytuacja jest lepsza jeżeli wspólnie z mężem posiadają Państwo dzieci. Pomimo tych wszystkich uprawnień istnieje możliwość, iż w wyniku podziału majątku po Pani mężu i dokonania przez rodziców Pani męża spłaty na Pani rzecz może Pani utracić prawo własności tej nieruch
Tak Nie

Adwokat

Milena Bernacka-Stachniałek

Iława, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 10:33

Jest Pani spadkobiercą ustawowym po mężu, o ile nie będzie testamentu, w którym pominie Panią od spadkobrania. W takiej sytuacji po śmierci męża jako spadkobierczyni będzie Pani przysługiwał udział w ww. nieruchomości, a w związku tym będzie miała Pni tytuł do korzystania z nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)