2022.04.12 godz. 19:04 Warszawa, Mazowieckie

Czy mam prawo do mieszkania które otrzymało moje rodzeństwo w darowiźnie?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, pytanie jak w tytule. Moja siostra rok temu dostała od matki w darowiźnie mieszkanie. Czy mam do tego jakiekolwiek prawo? Czy mogę domagać się jakiejś rekompensaty finansowej? Czytałam o zachowku, ale moja mama żyje. Wyczytałam również że prawo do zachowku z tytułu tej nieruchomości minie po 10 latach (czyli jeżeli moja mama umarłaby po 9 latach to już nie miałabym prawa do zachowku względem tego mieszkania). Czy jest jakaś możliwość aby jednak otrzymać część z tych pieniędzy? Sprawa o tyle ważna, bo siostra chce sprzedać to mieszkanie i kupić inne. Czekam na odpowiedź,pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2022 09:51

Jeżeli matka darowała mieszkanie Pani siostrze, to nie ma Pani do niego żadnych praw. Matka może odwołać dokonaną darowiznę. Ponadto przy zachowku omawiana darowizna będzie wliczona do spadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)