2022.05.31 godz. 14:41 Warszawa, Mazowieckie

Czy mam prawo posądzić rodziców o alimenty? Jeśli tak, to co będę musiała zrobić, aby taki wniosek złożyć i gdzie? Czego mogę się spodziewać?

Wyjaśnienie sytuacji

Mam skończone 18 lat i chodzę do liceum dla dorosłych (szkoła zaoczna, klasa maturalna). Chcę mieszkać sama ze względu na ojca alkoholika, który mimo wielokrotnych interwencji policji (był w areszcie kilka razy, była założona również sprawa przeciwko niemu, która została odsunięta). Chodzę do pracy 4 dni w tygodniu na umowę zlecenie, zarabiam za mało, żeby mi starczyło na czynsz, a co dopiero jedzenie lub jakieś środki higieny. Moi rodzice nie mają problemów finansowych, dlatego zastanawiam się, czy jest jakaś podstawa prawna, który by mi pomogła w tej sytuacji.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2022 16:36

Ma Pani możliwość wystąpić do Sądu z powództwem o alimenty przeciwko rodzicom. Nie istnieje wprost wskazana górna granica wieku, po osiągnięciu którego obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka wygasa. Warunkiem jest tutaj możliwość samodzielnego utrzymania się. Jeżeli Sąd uzna że nie jest Pani w stanie samodzielnie się utrzymać to prawdopodobnie zasądzi alimenty nie ma znaczenia fakt osiągnięcia pełnoletności.