2020.07.27 godz. 13:08 Rzeszów, Podkarpackie

Czy mam prawo wglądu do akt sprawy, zeznań osoby oskarzonej, ja jestem poszkodowany i chciałbym uzyskać dane oskarżonego.

Wyjaśnienie sytuacji

Dizen dobry, Opiszę krótko sytuację A następnie zadam pytanie. Niecały rok temu zostałem oszukany na portalu olx na kwotę 800zl, dane nr konta, nr tel były "lewe" jak to się mówi sprawa zgłoszona na policji i w prokuraturze. Po jakimś czasie oczywiście się okazało że sprawcy nie znaleziono i sprawa zamknięta. Natomiast niedawno dostałem twlefon od policji że sprawa powróciła znaleźli ta osobę miała sprawę i było więcej poszkodowanych, ma oddać pieniądze jednak jak to policjant powiedział "pewnie i tak nie odda" Zapytałem czy mogę prosić jego prawdziwe dane itd skoro sprawa mnie tyczy, powiedział że nie, jeżeli bym chciał jakaś sprawę wytoczyć to wtedy przez sąd się da. I moje pytanie brzmi... czy ja nie mam prawa wglądu do zeznań oraz danych osoby która mnie oszukała i ja zawiadomilem policję i ja jestem poszkodowany ? Jak prawo wygląda może chciałbym napisać do tej osoby albo zadzwonić? Czy mam prawo do takiego wglądu? Pozdrawiam i czekam na odp.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lip 2020 16:27

pomimo to, że jest Pan poszkodowany to Policja nie da Panu żadnych danych osoby podejrzanej / oskarżonej. Jako osoba poszkodowana to ma Pan dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym. Może się Pan ustanowić oskarżycielem posiłkowym. Nie powinien Pan dzwonić do osoby pokrzywdzonej / oskarżonej ani do niej pisać nawet jeżeli uda się Panu ustalić dane tej osoby.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)