2022.01.13 godz. 14:54 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mamy prawo zobaczyć rachunki na dziecko ?

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż został pozbawiony praw rodzicielskich. Poraz kolejny otrzymał orzeczenie o podwyższeniu alimentów. Matka dziecka zażądała ponad 1000 zł lecz zostało zasądzone zabezpieczenie w wysokości 800 zł. Wnosiliśmy zażalenie kilka razy o zabezpieczenie,ponieważ bez zapoznania się z aktualną sytuacją życiową męża, alimenty zostały podwyższone z 500 do 800 zł. Matka dziecka nie chce ugody, nie zgadza się na mediacje(mieszkamy za granicą) i chce więcej pieniędzy. Sąd jej uwierzył że ponosi kolosalne wydatki co miesiąc na syna. Czy ojciec ma prawo do wglądu wszystkich rachunków i wydatków na dziecko?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Sty 2022 16:54

Dzień dobry, to jest kwestia udowodnienia wydatków przed Sądem przez matkę, ponieważ przy alimentach decydujące są dwa podstawowe kryteria - skala wydatków na dziecko oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego. Mąż ma zatem możliwość podważania wskazywanych w pozwie wydatków czy też podnoszenia, że nie zostały one udowodnione przez matkę (np. brak dokumentów). Procesowo powódka nie ma przymusu przedstawienia konkretnych dokumentów, ale można przekonywać Sąd do zobowiązania powódki do przedstawienia określonych dokumentów. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)