2021.12.06 godz. 09:54 Nowa Iwiczna, Mazowieckie

czy matka może przepisać swój cały majątek na 1 z 2 wnuków, pomijając w spadku 2 dzieci i 1 wnuczkę.

Wyjaśnienie sytuacji

28 lat temu zmarł mój ojciec. Matka przepisała dom w podziale 4/6 dla niej i po 1/6 dla dla mnie i brata. W domu mieszka mój brat rodziną i matka. Nie pobierałam nigdy żadnych korzyści finansowych za to , że rodzina mieszkała w mojej części 1/6 domu. Teraz matka przepisała u notariusza cały swój majątek tj. 4/6 domu na syna mojego brata z uzasadnieniem za opiekę ( nie jest niepełnosprawna ). Syn brata (student) podwozi ją czasami na zakupy bądź na wizytę do lekarza i to jest ta opieka . Ja mieszkam 300 km od domu ale przez cały czas utrzymuję z matką regularny tel. i osobisty kontakt.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Gru 2021 15:11

Dzień dobry! Pani Mama ma uprawnienie do rozporządzenia swoim majątkiem - w tym przypadku udziałem w nieruchomości. Jak rozumiem, w przedmiotowej sprawie Pani mama zawarła ze swoim wnukiem umowę darowizny, gdzie prawdopodobnie zawarte są dodatkowe elementy - być może tzw. dożywocie. Nie znajduję uregulowań, które zmuszają darczyńcę do uzasadnienia, dlaczego postąpił tak a nie inaczej i podarował swój majątek innej osobie. W odniesieniu zaś do Pani sytuacji, po śmierci Pani mamy może mieć Pani roszczenie o zachowek do obdarowanego bratanka.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)