2024.07.29 godz. 21:58 Bytom, Śląskie

Czy mąż ma obowiązek płacenia alimentów na żonę?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Planuję rozwieść się z mężem bez orzekania o winie. Mamy mieszkanie i dwa samochody. Mamy również 9- miesięczna córkę. Przez czas trwania małżeństwa byłam aktywna zawodowo, wynagrodzenie szło na bieżące wspólne potrzeby.Mąż głównie nadplacal kredyt na mieszkanie, a potem odkładał na samochód. Aktualnie rości sobie większe prawo do mieszkania oraz uważa, że droższy samochód (kombi) jest jego własnością. Chcę wyprowadzić się z córką, jednak nie będę w stanie wynająć mieszkania o tym samym standardzie. Czy mąż będzie miał obowiązek dokładać się do czynszu że względu na córkę?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Lip 2024 09:50

Wysokość czynszu z tytułu najmu jest kosztem, który można doliczyć do kosztów utrzymania dziecka, jako argument wniosku o zasądzenie alimentów dla dziecka. Aby otrzymać alimenty "partnerskie", konieczne jest orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy małżonka.