2023.11.07 godz. 20:02 Gliwice, Śląskie

Czy mąż może spłacić kredyt żony, jak zrobić to legalnie.

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż chce spłacić kredyt żony, ktory ta zaciągnęła przed małżeństwem. Mąż ma pieniądze że sprzedaży mieszkania, które nabył również przed ślubem ale sprzedał po ślubie. I z tych pieniędzy chce spłacić kredyt żony na kwotę 41tysiecy. Mamy wspólność majątkową. Czy mąż może zrobić przelew na taka kwotę żonie na konto i ona potem splaci kredyt? Czy trzeba to zgłaszać jakoś do US? Czy trzeba z tego odprowadzić podatek?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Lis 2023 08:37

dzień dobry najlepiej zrobić to w formie darowizny. Przelać pieniądze na konto zony i zgłosić do US. Termin na zgłoszenie do US wynosi 6 miesięcy od daty darowizny. Czynność dokonana na rzecz żony jest zwolniona z opodatkowania pod warunkiem zgłoszenia jej w terminie do US.