2023.07.24 godz. 15:18 Łódź, Łódzkie

Czy mieszkanie wykupione i samochód zakupiony w trakcie małżeństwa przez jednego z małżonków za jego własne pieniądze i jest własnością jednego z nich.

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż ma córkę z pierwszego małżeństwa nie utrzymuje kontaktu od rozwodu Jestem drugą żoną i wspólnie mamy syna. Nadsl jesteśmy małrzrństwem Czy mieszkanie które wykupiłam na własność i samochód w trakcie małżeństwa ale za własne pieniadze i na siebie czy będzie syn musiał dzielić się z przyrodnią siostrą W umowie o mieszkanie jest wspomniane że Mąż zrzekł się mieszkania a ja wykupiłam za swoje własne pieniądze. A samochód sama kupiłam i jest na mnie zarejestrowany. Czy syn będzie musiał dzielić się .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Sie 2023 21:10

Dzień dobry, to zależy z jakich środków i do jakiego majątku zostały zakupione mieszkanie i samochód. Zasadą jest, że małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa nabywają rzeczy do wspólności małżeńskiej. Jeżeli w akcie notarialnym dot. mieszkania jest zapis, że nabyła go pani do majątku osobistego, to jest ono tylko Pani własnością i po śmierci męża nikomu nie będą przysługiwały roszczenia z tego tytułu. Kwestia na kogo jest zarejestrowany samochód nie ma znaczenia w kontekście jego przynależności lub nie do majątku wspólnego lub osobistego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)