2020.04.14 godz. 21:55 Gdańsk, Pomorskie

Czy mogą zmusić mnie do urlopu zaległego z powodu epidemii?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, przeszedł mi zaległy urlop na ten rok i pracodawca zmusza mnie do urlopu w wyznaczonym przez siebie terminie i powołuje się na kodeks pracy oraz dopisek na stronie państwowej inspekcji pracy jako przykład koronawirusa, czy faktycznie muszę zgodzić się na ten urlop? Czy mogę w innym terminie mimo epidemii odebrać zaległy urlop?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2020 23:15

Dzień dobry, zgodnie z art. 168 kodeksu pracy urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167(2).Przy czym zgodnie z orzecznictwem SN oraz stanowiskiem prezentowanym przez Państwową Inspekcje Pracy pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania takiego urlopu. Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Mając na uwadze powyższe Pani pracodawca ma rację.