2022.03.09 godz. 17:47 Kraków, Małopolskie

Czy mogę być odpowiedzialna za długi za czynsz powstałe przed moją pełnoletnością?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama wraz z moja babcią nie płaciły za czynsz za mieszkanie komunalne przez dłuższy czas przez co powstało spore zadłużenie, czynsz dopiero zaczęłam ja regulować jakieś dwa lata po moich osiemnastych urodzinach jak poszłam do pracy. Chciałam spłacić dług ale okazał się on dużo większy niż sądziłam ponieważ powiedziano mi że dług jest solidarny i że w takim wypadku ciąży na mnie też dług powstały przed moją pełnoletnością. Chciałabym się dowiedzieć jak to naprawdę wygląda od strony prawnej? Czy mogę być odpowiedzialna za rzeczy na które nie mogłam mieć wpływu bo nie byłam pełnoletnia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Mar 2022 22:16

Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Tym samym nie może być Pani obciążona zadłużeniem powstałym przed osiągnięciem przez Panią pełnoletności. Wyjątkiem może być sytuacja gdy odziedziczy Pani długi w ramach spadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)