2022.09.28 godz. 21:07 Hajnówka, Podlaskie

Czy moge cos zrobic z niepelna alimentacja?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry, ojciec dziecka placi alimenty w niepełnej kwocie od kilku lat, zasadzona kwota to 500 zl, płaci 300. Komornik nie ściąga z niego długu, ponieważ nie pracuje on na umowę o pracę. Czy mogę jakos jeszcze ubiegac sie o zwrot należności?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Albińska

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2022 23:43

Z umowy zlecenia lub o dzieło komornik może zając nawet 100% wynagrodzenia. Z pewnymi wyjątkami. Można skierować do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niealimentacji (art. 209 Kodeksu karnego). Za to przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sprawca nie będzie podlegał karze jeżeli w terminie 30 dni od pierwszego przesłuchania w char. podejrzanego zapłaci zaległe alimenty. Jest także możliwość nałożenia na dłużnika sankcji administracyjnych.