2021.12.17 godz. 12:04 Jabłonna, Mazowieckie

Czy mogę dokonać wpisu (dotyczącego zawartej umowy dzierżawy) w dziale III księgi wieczystej

Wyjaśnienie sytuacji

Chciałbym dokonać wpisu do działu III księgi wieczystej (dotyczącego umowy dzierżawy) należącej do osoby prywatnej (wydzierżawiającego), w imieniu i na rzecz spółki (spółka z o.o.), która jest dzierżawcą. Czy mogę być pełnomocnikiem spółki, chociaż nie jestem jej pracownikiem? Nie jestem również radcą prawnym, czy też adwokatem. Jaką formę powinno mieć ewentualne pełnomocnictwo? Działam na zlecenie (jestem samozatrudniony) jako niezależny podmiot, a dokonanie wpisów miałoby być jednym z obowiązków.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Gru 2021 10:37

Dzień dobry, w mojej ocenie, najlepiej, żeby wniosek taki podpisali przedstawiciele spółki (członkowie zarządu lub prokurenci). Jeżeli miałby go jednak Pan podpisać, to należałoby wykazać, że pozostaje Pan ze spółką w stałym stosunku zlecenia, a omawiana sprawa wchodzi w jego zakres - por. art. 87 § 1 k.p.c. (co może być w niektórych sytuacjach nieco problematyczne i będzie zależało od podejścia sądu; w każdym przypadku do wniosku o wpis należałoby wówczas dołączyć odpowiedni dokument, wykazujący to zlecenie, najlepiej z podpisem notarialnie poświadczonym). Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)