2022.05.30 godz. 23:49 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mogę dostać zakaz prowadzenia pojazdów w zawieszeniu?

Wyjaśnienie sytuacji

W niedzielę rano jadąc samochodem uszkodziłam mienie gminne, pani sołtys wezwała policję, niestety podczas badania alkomatem okazało się, że piwa wypite w nocy wciąż są we krwi w zbyt dużej ilości, aby prowadzić. Było poniżej 0,25 mg, więc zostałam poinformowana, że jest to wykroczenie. Niestety zostało zatrzymane mi prawo jazdy, 06.06. mam stawić się na komendzie. Chciałabym zapytać czy możliwe jest abym zakaz prowadzenia pojazdów dostała w zawieszeniu? Jeśli tak to jak mogę to zrobić, skorzystać z pomocy prawnika, czy lepiej samej zaproponować takie rozwiązanie na komisariacie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Maj 2022 11:40

Dzień dobry, niestety takiej możliwości nie ma i co do zasady zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany na min. 6 miesięcy. Jedyna opcja to wykazanie, że zachodzi szczególny przypadek z art. 39 § 1 k.w. i odstąpienie od orzeczenia środka karnego. Na pewno korzystnie na takie rozwiązanie może wpłynąć brak karalności, stężenie alkoholu w dolnych granicach widełek z wykroczenia itp. okoliczności. Co do potrzeby pomocy prawnej to musi Pani uznać czy czuje się Pani na siłach występować sama. Pozdrawiam!