2020.09.10 godz. 22:05 Opole, Opolskie

Czy mogę funkcjonować bez rozwodu i separacji jeśli tak to jak.

Wyjaśnienie sytuacji

Od 10 lat nie mieszkamy z żoną razem i praktycznie nic nas nie łączy .Dzieci mają dzieci i swoje dorosłe życie. Nasze mieszkanie zajmuje żona,ja nie zgłaszam o to żadnych pretensji . Do niedawna oddawałem żonie połowę swojej pensji tj.1000€ ,pracuję w Niemczech . Przyszedł jednak czas na emeryturę i kupna mieszkania dla siebie .Przestałem więc dawać żonie a zacząłem odkładać dla siebie .Żona nie jest zadowolona ,lekko mówiąc. Może więc robić problemy przy zakupie. Jak tego uniknąć ,co można lub trzeba zrobić.Puki co jeszcze pracuję ,ale to już końcówka.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Katarzyna Jarosz

Krosno, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2020 21:24

Szanowny Panie, nie bardzo rozumiem co Pan ma na myśli mówiąc,iż żona może robić problemy przy zakupie mieszkania. W opisanej przez Pana sytuacji proszę rozważyć jednak złożenie pozwu o rozwód, a przynajmniej o separację. Na marginesie wskazuję dodatkowo, iż jeżeli nabędzie Pan -w trakcie trwania ustawowej wspólności małżeńskiej -mieszkanie ze środków pochodzących z Pana wynagrodzenia za pracę, to nieruchomość ta wejdzie do wspólnego majątku i formalnie przy ewentualnym jego podziale, żona będzie miała prawo do 1/2 jego wartości. Z poważaniem, adw. Katarzyna Jarosz