2023.01.23 godz. 12:27 Koszalin, Zachodniopomorskie

Czy mogę kupować uszkodzone akcesoria do konsol typu pady, słuchawki naprawić i sprzedać na stronach typu Vinted czy OLX z zyskiem bez zakładania firmy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Ostatnio wpadłem na pomysł by dorobić na swoim hobby jakim jest naprawa drobnej elektorniki, poszukałem trochę w internecie i znalazłem informacje o tym że do 1500pln miesięcznie mogę sprzedawać w internecie bez zakładania firmy, ale też informacje o tym że jak sprzedaje przedmiot przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu to powinienem zapłacić podatek w PIT-36. Nie sądzę bym przekrocztł kwote 200pln na jednorazowej transakcji i zdecydowanie mniej niż 1000zł miesięcznie Więc chciałbym się upewnić czy by to było zgodne z prawem.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 13:23

Taka działalność może być prowadzona jako tzw. działalność nierejestrowana (nieewidencjonowana) - art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.). Nie oznacza to, że przychody nie podlegają opodatkowaniu. Osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie jest zobowiązana co prawda do uiszczania comiesięcznych zaliczek na podatek. Podatek w działalności nierejestrowanej płaci zaś po zakończeniu roku podatkowego i złożeniu deklaracji.