2023.09.27 godz. 13:40 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę nie otrzymać świadectwa pracy przez nie podpisanie obiegówki?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Piszę z problemem odnośnie pracy. Wypowiedziałam umowę w pracy (31.08.2023r.) z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dziś (27.09.2023r.) poszłam na l4 ze względów zdrowotnych i to l4 mam do dnia 29.09.2023 roku. Poinformowałam o tym swoją przełożoną, natomiast przełożona karze, abym 02.10.2023 r. stawiła się w pracy o godzinie 10, podpisała obiegówkę i zostawiła klucze. Nie ukrywam, że ta godzina mi nie odpowiada, ponieważ od października zaczynam nową pracę i mam zmianę 9-17. Zaproponowałam przełożonej, że mogę przyjechać o godzinie 8, ponieważ inaczej nie dam rady. Co ona mi odpisała  na to, że do 8:30 jest sama w pracy z dziećmi i  muszę stawić się o godzinie 10 w pracy. Zaproponowałam również, że mogę przyjechać 10minut przed rozpoczęciem pracy aby zdać klucze i podpisać obiegówkę. Przełożona ewidentnie nie chce pójść mi na ,,rękę", ponieważ jeśli nie stawię się 02.10.2023 roku o godzinie 10 to nie zostanie mi wydane świadectwo pracy. Czy istnieje możliwość, że jeśli nie podpisze obiegówki i nie zdam kluczy mogę nie otrzymać świadectwa pracy? Czy mogłabym coś zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2023 11:15

Dzień dobry. Pracodawca nie może uzależniać wydania świadectwa pracy od podpisania obiegówki.