2020.02.10 godz. 05:53 Katowice, Śląskie

Czy mogę nie stawić się na rozprawie o spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dostałem wezwanie "na przesłuchanie w formie strony" w sprawie spadku z którego się zrzekłem. Rozprawa będzie chyba dotyczyć przejęcia spadku przez miasto. Napisali mi, że obecność obowiązkowa mimo, że nie mam po co tam iść. Czy jest jakiekolwiek ryzyko jeśli się nie zjawie na rozprawie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2020 19:04

Jeśli jest Pan stroną postępowania, to nie ma prawnych narzędzi, którymi sąd mógłby "zmusić" Pana do stawiennictwa na rozprawie. Rygoru grzywny i doprowadzenia przez Policję nie stosuje się do stron. Pana niestawiennictwo może jedynie spowodować negatywne skutki procesowe wobec Pana, co w sytuacji odrzucenia spadku nie jest, jak się zdaje, szczególnym zagrożeniem. W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)