2020.07.31 godz. 13:40 Mińsk Mazowiecki, Mazowieckie

Czy mogę odziedziczyć długi po zmarłym bracie ojca ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam 3 lata temu po śmierci ojca z obawy o odziedziczenie długów u notariusza złożyłem dokument o odrzuceniu spadku który był potwierdzony następnie przez sąd w Mińsku Mazowieckim. W tym roku wiosną zmarł brat ojca który prawdopodobnie pozostawił po sobie również zadłużenie i w związku z tym mam pytanie czy ten wcześniejszy dokument chroni mnie przed odziedziczeniem tych długów czy muszę składać wniosek ponownie ?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Lip 2020 16:32

Dzień dobry, w mojej ocenie jeżeli nie chce Pan dziedziczyć po bracie swojego ojca, to powinien Pan złożyć stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku przed Sądem lub Notariuszem . Zgodnie, bowiem z § 5 art. 932 k.c.. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. W kontekście powyższego proponuję złożyć oświadczenie jeśli pragnie Pan uniknąć sytuacji z art. 932 k.c.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)